Naše farma je jako dělaná pro návštěvu s dětmi – zvířata, hřiště, výlety po okolí… Malí objevitelé se dočkají tolika zážitků, že to za jeden den těžko vstřebají. Nejlepší bude, když si u nás na farmě pronajmete apartmán, a strávíte tu pár dní. Nudit se určitě nebudete.

1. Ukážete dětem tradiční život na venkově

Život na venkově ubíhá v jiném rytmu než ve městě. A tím spíš na farmě! Ráno vstáváme brzy – naše první kroky vedou za zvířaty a celý den strávíme venku na pastvinách. Můžete nám s dětmi nakouknout pod ruce a ukázat jim, že i v dnešní době se může žít na venkově podobně jako za starých časů. Na farmě se snažíme těžit z odkazu našich předků. Respektujeme tradiční postupy a při výrobě produktů ctíme původní receptury. Ať už se jedná o pečení chleba nebo výrobu sýrů.

2. Prohlédnete si zvířata zblízka

Chováme masný skot, shetlandské ovečky, kozy walliserské, osly poitouské, prasata, několik plemen koní, drůbež, vodní drůbež a další. Zvířata u nás stojí na prvním místě a dopřáváme jim tolik prostoru, kolik nám okolní pastviny dovolují. Proto si za některými stády budete muset udělat procházku. Pro malé návštěvníky jsme připravili farmapark, kde si pár zvířátek můžou prohlédnout zblízka a také je nakrmit. Kromě domácích zvířat tu na ně čeká pár zajímavých druhů – třeba ježek nebo veverka.

3. Můžete si vyzkoušet práci na farmě

Když budete chtít, můžete se k nám přidat a zapojit se do práce na farmě. Nenabízíme zážitkový program, ale nahlédnutí do našeho každodenního života na farmě. Rádi dáme prostor i malým pomocníkům. Ukážeme dětem, jak na statku pracujeme a co zahrnuje starost o velké hospodářství. Někdy společně posbíráme vajíčka u slepiček, jindy nakrmíme kachny a husy nebo vyčistíme stáje a obstaráme koně. Záleží, co je zrovna potřeba.

4. Užijete si vybavených apartmánů

Nevozte vybavení pro děti z domova. Na naše nejmenší jsme mysleli i při zařizování apartmánů. V každém pokoji najdete kompletní vybavení pro děti včetně postýlky, přebalovacího pultu, vaničky a nočníku nebo dětského WC sedátka. Stačí, když nám před svým příjezdem dáte vědět, že se k nám chystáte s dětmi, a my vám do apartmánu všechno potřebné připravíme.

5. Děti se vyřádí na hřišti

Přímo vedle Samotoče se nachází dětské hřiště – vy si posedíte v altánu a dáte si něco dobrého na zub, zatímco děti se vyřádí na hřišti, aniž byste je ztratili z dohledu. Prolézačky, houpačky, trampolína – herní prvky jsou přístupné pro všechny dětské návštěvníky. Pokud si u nás zarezervujete apartmán, můžete navíc v letních měsících využít venkovní bazén.

6. Ochutnáte poctivé potraviny

Maso, uzeniny ani sýry se nerodí v supermarketu. Na farmě to dětem můžete názorně ukázat a hned naše domácí produkty ochutnat. Sami se obslužte v Samotoči nebo nakupte dobroty v Tržišti a pekárně. K pronájmu apartmánů vám rádi zajistíme snídaně a večeře, případně se pusťte do vaření ve vlastní kuchyňce – z poctivých surovin to jde skoro samo a zaručeně si pochutnáte. Uvidíte, že i dětem bude vlastnoručně sebrané vajíčko chutnat mnohem víc než to z obchodu.

7. Vydáte se za dobrodružstvím do okolí

Kolem Otakarovy farmy není nouze o zajímavé výletní cíle. Vydejte se na dobrodružnou výpravu za hledáním drahokamů do Votrubcova lomu nebo si zahrajte na pasáčky krav a spočítejte naše stáda na rozlehlých pastvinách. Starší děti si užijí projížďku na koních. Nezklame ani výšlap na nedalekou rozhlednu Kozákov. A pokud se zajímáte o historii, udělejte si s dětmi výlet na hrad Valdštejn či Kost.